Ceny materiałów budowlanych

W okresie kryzysu, którego skutki odczuwamy do teraz, ceny materiałów budowlanych nieznacznie spadły. Bum na domy, który trwał do roku 2008 nagle zwolnił, wtedy warto było zaopatrzyć się w surowce potrzebne do budowy. Natomiast w chwili obecnej gospodarka wraca na swe tory, toteż ceny wzrastają. Są one bardzo różne w zależności od tego jakiego producenta wybierzemy.

Mimo wszystko możliwe jest nabycie wielu potrzebnych surowców po atrakcyjnych cenach, zwłaszcza kiedy kupujemy większe ilości. Z pewnością różnice w cenach będą zależne od rodzaju planowanego domu. Standardowe domy murowane wymagają użycia takich surowców jak beton, bloki z betonu komórkowego, cegła, pokrycia dachowego w postaci blachy, blacho- dachówki lub dachówki tradycyjnej  oraz masy innych materiałów koniecznych przy wykończeniach budynku.

Jest tego naprawdę sporo, najlepiej wydatki zaplanować  i to co jest możliwe kupić wcześniej, ponieważ ceny będą wzrastać. Oczywiście wszelakie zakupy wymagają dokładnego planowania co do budżetu oraz poszukiwania odpowiedniej oferty także pod względem jakości.

Planując budowę i tym samym zakup potrzebnych towarów warto najpierw dokonać analizy w kierunku poszukiwania najkorzystniejszych cen. W Internecie znajdziemy mnóstwo porównywarek cenowych a także opinii na temat jakości danych materiałów i ich tańszych zamienników. Zbiorcze zestawienia ofert sprzedaży pozwalają zorientować się w rynku materiałów budowlanych.

Poza tym sieć jest jednym z kanałów dystrybucji i docierania do klienta często z propozycją atrakcyjniejszą niż oferta sklepu czy hurtowni stacjonarnej. Tanie kanały sprzedaży jakimi są wyspecjalizowane portale stwarzają duże możliwości tak dla kupujących jak i sprzedających. Ponadto jedną z możliwości oszczędzenia na materiałach budowlanych daje fiskus. Można bowiem złożyć odpowiedni wniosek, na podstawie którego urząd skarbowy zwraca część podatku VAT już zapłaconego przy kupnie towarów budowlanych. Jednak należy pamiętać, że na wszystkie zakupy należy posiadać faktury będące dowodem.

Natomiast jeśli nie planujemy budowy domu już teraz, warto nieco poczekać, gdyż prognozy mówią, iż ceny mogą znowu spaść z uwagi na mniejszy ruch na rynku nieruchomości. Zanotowano bowiem mniejsze zainteresowanie kupnem domów i mieszkań a co za tym idzie, także spadek ilości dokonywanych zakupów materiałów wykończeniowych.