Kosztorys domu jednorodzinnego pod klucz

Zwykle jeśli zatrudniamy ekipę budowlaną, która zajmie się wykonaniem naszego domu, oczekujemy aby wszystko w nim było gotowe „pod klucz”. Oznacza to, że budynek będzie gotowy do zamieszkania pod każdym względem. Prace takowe obejmują wykończenie ścian zewnętrznie jak i wewnętrznie oraz pozostawienie porządku, czyli posprzątanie; umycie okien, oczyszczenie podłóg z kurzu i pyłu, zmycie farb z posadzek i tak dalej.

Takie wykończenie domu sprawia, że jego właściciel może swobodnie wnieść doń meble i rozkoszować się przebywaniem w nim zamiast martwić się o ewentualne doróbki. Jest to bardzo wygodna opcja, zwłaszcza kiedy zatrudniamy profesjonalną, sprawdzoną firmę z polecenia, której dokładności prac możemy być pewni. Oczywiście wiążą się z tym określone koszty, jakie ustala się zanim ruszą jakiekolwiek prace. Każdy inwestor chce zaplanować swoje wydatki, jakie będzie musiał ponieść na samą budowę jak też wykonanie domu.

Trzeba zaznaczyć, że samo postawienie budynku w stanie surowym nie pochłania tak dużo środków pieniężnych jak jego wykończenie, toteż wyszczególnienie wszystkiego w kosztorysie domu pod klucz jest kwestią niezwykle ważną. Ceny gotowych budynków mieszkalnych kształtują się bardzo różnie w zależności od tego,którą firmę wybierzemy, jak przedstawia się projekt naszego przyszłego domu oraz jaka jest jego powierzchnia.

Ten ostatni aspekt ma największe znaczenie ponieważ koszty budowy ustala się w przeliczeniu na metr kwadratowy wedle określonych przedziałów powierzchniowych budowy. Jeśli ma być to budynek duży, mający ponad 100m², koszt jego wykonania będzie niższy w przeliczeniu na 1m², niż w przypadku domów do 100m² i mniejszych.

Ceny za domy z użytkowym poddaszem będą większe niż za domki parterowe. Ich zróżnicowanie zależne będzie także od wykonania projektu konstrukcyjnego , czy będzie on skomplikowany oraz jakie narzuci warunki w kwestii wykończenia domu. Taka zależność sprawia, że kosztorysy budynków o tej samej powierzchni użytkowej będą inne. Bierze się wtedy pod uwagę projekt konstrukcyjny ścian i fundamentów oraz projekt architektoniczny czyli ilość pomieszczeń zaplanowanych, poddasze, kominek itd.

Duże znaczenie mają także instalacje przewidziane w projekcie, to znaczy jak dom będzie ogrzewany, czy w planach jest ogrzewanie podłogowe lub kominek oraz wykończenie. W kwestii wykończenia domu ustalając kosztorys bierze się pod uwagę podłogę czy będą na niej panele czy też może deska, rodzaj okien  oraz ilość glazury.